Zenei hallásfejlesztés

 

Fedezd fel a benned szunnyadó zenészt!

A zenei anyanyelv elsajátítása a hallással kezdődik. Ez a belépő a hangok világába. Ezt minden zenész tudja, ismeri és a gyakorlatban alkalmazza.

Nem lenne jó tudni, mit hallasz?

Hasonlítsuk össze a beszélgetéssel. Ha valaki beszél hozzád, te nemcsak hallod, de fel is ismered a szavakat, mondatokat. Megérted, amit mond neked.

Képzeld el, hogy ezt megteheted zenével is: megnevezheted a hallott hangokat és azok szerepét, rendszerét. Új dimenziókra találhatsz a zenében!

De mit jelent ez pontosan?

Az egyik legfontosabb felismerés az, hogy a zene hangfokokból áll. Általában hét hangfokot használunk a zenei gyakorlatban. Összesen 12 van, ezért van 7 fehér és öt fekete billentyű a zongorán egy oktávban.

RELATÍV HALLÁS

A relatív hallással rendelkező zenész a hangok magasságának egymáshoz való viszonyát érzékeli. Ha kap támpontként egy alaphangot akkor ahhoz viszonyítva, hogy az utána következő hangok, hangfokok milyen viszonyban/távolságra vannak hozzá képest.

Ehhez a képességhez tartozik a hangközök, skálák éneklése, basszusmenetek felismerése és éneklése, akkordmenetek egyes szólamainak éneklése és a kottából való éneklés.

Ennek az a célja és értelme, hogy amikor valaki hall egy dallamot, akkor azt meg tudja jegyezni, és az ezt alkotó hangfokokat, akkordokat fel képes ismerni. Utána azt vagy eljátssza a hangszerén vagy elénekli, illetve lekottázza.

 

Ha egy hangszeren tanulsz, akkor fontos, hogy értsd is, amit játszol, illetve hallasz. A jó zenei hallás szintén segít, amikor dalt írsz, improvizálsz vagy másokkal játszol. De akkor is jó a kifejlett hallás, ha csak zenét hallgatsz.

 

Régebben nem voltak hangfelvételek, ezért rá voltak szokva a zenészek, hogy egy hallott dallamot, dalt hallás után megjegyezzenek, lejátsszanak és hogy ne felejtsék el, kottában felírjanak.

A 60-as, 70-es években sok magyar együttes úgy kezdte a zenei pályafutását, hogy a külföldi rádióban hallott slágereket meghallgatták, és hallás után megpróbálták eljátszani azt a számot. Ez nagyon jó gyakorlat volt, aminek egy konkrét eredménye, jutalma lett. A kész szép dalt aztán begyakorolták és eljátszották ők is egy clubban.

 

Velünk született adottság, vagy kifejleszthető?

A hallás fejlesztéséhez nem kell tudni hangszeren játszani és még kottát olvasni se. Az őseink, a népzenészek se tudtak általában hangszeren játszani mert akkoriban a vidéken alig volt ilyesmi, és kottát se tudtak olvasni, mert azokon a helyeken még nem használtak ilyet. De mégis szép dallamokat, népdalokat találtak ki és formáltak énekelve.

 

Ezt bizonyítja Kodály és társai gyűjteménye, amelyben szép ősi magyar, mari, csuvas stb. népdalokat, gyűjtöttek és jegyeztek fel. Tehát énekelve és dúdolva is lehet jól fejleszteni a zenei hallást.

HALLÁSFEJLESZTÉSI GYAKORLATOK

Mi szükséges, melyik a legjobb módszer a hallás fejlesztéséhez?

 

Léteznek hallásfejlesztő tanfolyamok, videók és szoftverek. Talán már te is kipróbáltál különböző programokat. Azok azzal dicsekednek, hogy kb. 600 gyakorlat tartalmaznak.

Lenne kedved ilyen sok gyakorlatot elvégezni?  Szinte mindenki egy neki tetsző dalt akar eljátszani, elénekelni, vagy leírni.

Lehet, hogy ezek a programok segítenek fejleszteni a hallásodat egy bizonyos fokig, de le tudsz játszani bármilyen dallamot, akkordot azután hallás után?

 

A funkcionális hallásfejlesztés

Az egyik legjobb hallásfejlesztési módszer, amelyet ismerek, a funkcionális hallásfejlesztés. Ahelyett, hogy megtanulod felismerni külön az egyes intervallumok hangját, a hangközöket a hangfokok egy rendszerben a tonalitás összefüggésében kapott tulajdonságának a megtanulására összpontosítjuk a figyelmet.

 

Egy megadott zenei környezetben, a tonalitás rendszerében tanulod meg felismerni a hangfokokat. Ezt a környezetet szimulálhatjuk egy alapvető kadenciával. A kadencia megadott akkordok logikus funkcionális sorozta.

 

Tehát összefoglalva, a hallásfejlesztés célja az, hogy megtanuld felismerni a hangokat, pontosabban a hangfokokat és az akkordokat egy hangnem összefüggő zenei kontextusában. Ezt mindenki meg tudja tanulni, de időbe telik. Tehát türelem!

ONLINE VIDEÓ A ZENEI HALLÁS FEJLESZTÉSÉRE

Megismétlem, mert fontos: a hangfokok, a basszusmenetek, az akkordmenetek egyes szólamainak felismerése és éneklése, és a kottából való éneklés. Én ezeket mind figyelembe vettem és kifejlesztettem egy hatékony videótanfolyamot.

 

Azok számára készítettem ezt a kurzust, akik szeretik a zenét, és akik a hallásukkal meg akarják ragadni és le akarják írni a nekik tetsző szép dallamokat és dalokat.  Nem kell tudni játszani hangszeren! Mindenkinek garantáltan sikerélménye lesz, függetlenül attól, hogy milyen szintű vagy képességű a hallása. Még azok is sokat profitálhatnak a hallásfejlesztésből, akik már tudnak valamilyen hangszeren játszani, mert így hallás után is játszhatnak zenét, azaz dalokat.

 

A tanfolyam lépésről lépésre, módszeresen van felépítve. A hallásfejlesztés ezen leghatékonyabb módszere segít abban, hogy gyorsan és egyszerűen sajátítsd el a zenei hallás alapvető és legfontosabb elemeit!

Sok grafikát mutatok be, amelyek segítenek a komplex zenei fogalmak megértésében.

 

Képes leszel hallásból felismerni a hangfokokat, az intervallumokat, azok logikus rendszerét, és így le tudsz kottázni egy dallamot, dalt. Ez a tanfolyam módszertanilag kitűnő lehetőség a zenei hallásod sikeres fejlesztéséhez.

 

Ha érdekel bővebben, kattints ide: "Hallásfejlesztés egyszerűen de alaposan"

 

Köszönöm a figyelmedet!

 

Klotz János | Legyen a zene a Tiéd!

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    Peter (Monday, 07 June 2021 20:35)

    Igen érdekes cikk, a lényegröl informál, nem elméleti szöveg.